Polska i świat w 2 połowie 20 wieku prezentacja
Ważne pojęcia: Organizacja Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC) - powstała w 1948 r. i zrzeszała państwa korzystające z planu Marshalla; jej zadania kontynuowała powołana w 1960 r. Organizacja Współpracy .Blog.. Próby zjednoczenia Królestwa Polskiego .. Pr\eczytajcie, jak ubierały się kobiety u progu poprzedniego stulecia.. 15.08.1947- ogłoszenie niepodległości Indii i Pakistanu 1947-1949- realizacja planu 3 letniego 1.10.1949- proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 25.06.1950- wybuch wojny w Korei 1950- układ graniczny z NRD 22.09.1954- pierwsza audycja J. Światły w Radiu Wolna EuropaTechnika W 2 połowie XX wieku nastąpił niespotykany dotąd rozwój w technice.. Jej prace, przedstawiające na ogół portrety i widoki miast są rozedrgane, Muter unika w nich szczegółów ukazując świat w syntetyczny sposób.Sprawdzian "Polska i Świat w II połowie XX wieku" Nazwa sprawdzianu : Liceum Poznać Przeszłość.. 4).Już w drugiej połowie wieku XIX w Anglii powstał ruch sufrażystek, które domagały się uzyskania praw wyborczych.. Rozwój gospodarczy ziem polskich w okresie rozbicia dzielnicowego .. Wielka Emigracja.. Tak też było w latach 20.. Zginęło w niej przeszło 55 milionów osób z czego większość stanowili cywile.5.. Data końcowa dotąd nie została ustalona, ale w coraz liczniejszych opracowaniach uznaje się za nią 1989 lub 1991 rok.Pamiętać przy tym warto, jak ważną rolę odegrał w XX wieku rozwój cywilizacji i technologii..

test > Polska i świat w II połowie XX wieku.

Ze względu na przemiany w różnych dziedzinach życia za datę graniczną uznaje się częściej 1914 lub 1918 rok.. Urodziła się w Warszawie, od 1901 roku przebywała na emigracji w Paryżu, gdzie zmarła.. Coraz mniej czasu dzieliło wynalezienie nowego urządzenia od wprowadzenia go do masowej produkcji i udostępnienia ludziom w krajach wysoko rozwiniętych.. W 1899 roku zakończyła się era oświetlenia naftowego i gazowego.. Fiszki można przeglądać w dwie strony, zaznaczać te ulubione czy eliminować fiszki, które już zostały opanowane.. UPADEK KOMUNIZMU - ŚWIAT W NOWEJ EPOCE .. Sprawdzian "Polska i Świat w II połowie XX wieku" Sprawdzian Liceum Poznać .Sprawdzian wiadomości dla III klasy gimnazjum "Europa i ziemie polskie w II połowie XIX wieku" Otwórz PDF w nowym oknie.. 1907 F .Test Świat w II połowie XIX wieku, Rozdział V podręcznika Śladami przeszłości dla Klasa III.Rozdział VI Polska i świat w II połowie XX wieku str. 269 - 322 Polska i świat w II połowie XX wieku.. VII dział - wymagania zgodne z Nową Podstawą Programową (NPP) Temat 1. zastosowanie silników odrzutowych Odrzutowce były znacznie szybsze od dawnych samolotów.Punkty: 1) II połowa XIX wieku i początek XX to okres II rewolucji przemysłowej, która w odróżnieniu od I objęła niemal cały świat..

Świat w drugiej połowie XX wiekuSprawdzian 4.

Kryzys i upadek komunizmu w Europie.. 2) Alfred Nobel - wynalazca dynamitu i założyciel fundacji przyznającej nagrody w nauce, literaturze oraz Pokojową Nagrodę Nobla.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Agresja III Rzeszy na Polskę i w konsekwencji wybuch II wojny światowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku.. Doprowadziło to 23 X 1956 r. do masowych manifestacji.. - prezentacja ; Temat 6.. Sąsiedzi Polski w XII i XIII w.. Temat 2.. Temat 4.. Temat 3.. Ciasne gorsety, suknie do ziemi i ogromne, bogato zdobione kapelusze - to znaki rozpoznawcze mody tej epoki.. Powstanie węgierskie 56 Zmiany zachodzące w krajach komunistycznych, m.in. w Polsce zainspirowały również Węgrów do działań w celu złagodzenia reżimu komunistycznego.. Kultura pierwszej połowy XIX wieku: Kultura pierwszej połowy XIX w.. Rewolucja przemysłowa; Rewolucja przemysłowa - notatka.. Powstało niepodległe Chile, Wielka Kolumbia, Peru, Boliwia oraz Urugwaj.. Polska po 1989 r. Temat 4.. Ameryka w pierwszej połowie XIX wieku: Temat 7.Fiszki interaktywne są gotowe i dostępne od ręki na telefonie, tablecie czy laptopie.. Walka o niepodległość w Ameryce Łacińskiej w I połowie XIX wieku.. Niepodległość ogłosiło Haiti, Wicekrólestwo Nowej Grenady, Brazylia oraz Dominikana..

Europa i świat na przełomie XX i XXI w.

Europa i Polska w XI .Kolejnym istotnym zjawiskiem społecznym XX wieku jest (zapoczątkowany już w poprzednim stuleciu wprowadzeniem powszechnego obowiązku szkolnego) rozwój oświaty na skalę masową.. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji.. XX wieku.. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe.2).. Temat VI W stronę demokracji Daty: 1) 1891r.. Wojna spowodowała ogromne straty ludnościowe.. - ogłoszenie .Notatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników.. Pierwszym z nich był entuzjazm związany z zakończeniem I Wojny Światowej, drugim zaś pojawienie się silnego ruchu emancypacyjnego kobiet.Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli.. Nowe idee: Nowe idee - notatka ; Temat 5.. Głos każdego państwa liczył się tak samo.. W wojnie wzięło udział 61 państw.. Zmieniał się świat — zmieniała się też muzyka.Jaka była moda na początku XX wieku?. Wyślij pocztą e-mail Wrzuć na bloga Udostępnij w usłudze Twitter Udostępnij w usłudze Facebook Udostępnij w serwisie .i wojna światowa matura w ktorym roku w polsce byly pierwsze wybory po drugiej wojnie swiatowej 1138 historia władcy polski 960-1138 czyim synem był bolesław śmiały Bogowie egipscy Polska i świat w II połowie XX wieku średniowiecze poziom podstawowy kalendarium średniowiecznej historii polski od 960 do 1466 Europa w średniowieczu 14 .DZIAŁ VII..

Świat w drugiej połowie XX wieku.

Początek XX w. zwiastował nadzieję na lepszą przyszłość, był czasem .Antysemityzm - postawa niechęci, wrogości wobec Żydów i osób pochodzenia żydowskiego wynikająca z różnego rodzaju uprzedzeń; prześladowania i dyskryminacja Żydów jako grupy wyznaniowej, etnicznej lub rasowej oraz poglądy uzasadniające takie działania.Zwana także żydożerstwem, jest przeciwieństwem filosemityzmu.Ekstremalny antysemityzm głosiła ideologia niemieckiego .Rewolucje w świecie mody zazwyczaj nie wybuchają bez przyczyny.. Rozbicie dzielnicowe w Polsce .. Świat w II połowie XIX wieku Historia Polski i świata obfituje w różnego rodzaju wydarzenia.Wynalazki XX wieku, które zmieniły świat Kamienie milowe Dzisiejszy postęp technologii jest tak ogromny, że często zapominamy o tym, że świat, który nas otacza, nie był taki od zawsze.XX wiek w metodologii historii.. Wyzwania .Niepoślednią rolę w kreowaniu oblicza krakowskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku odegrał Feliks "Manggha" Jasieński, kolekcjoner i mecenas, a nade wszystko znawca sztuki, którego imponujący zbiór młodopolskiego malarstwa, rzeźby i grafiki, ofiarowany w 1920 roku, znacznie wzbogacił kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie.Sprawdzian 4.. Rozkład materiału - rozdział VII.. Wiek XX "Polska i Świat w II połowie XX wieku" Waga sprawdzianu:1.18MB Format:PDF ID:173 Download.. Temat 5.. Europa i Polska w XI-XIII w. Chronologia wydarzeń .. Pozycja kobiet w jednym z polskich miast - Poznaniu, była raczej niezmienna.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.ZSRR i blok wschodni w 2 poł. XX wieku.. Według periodyzacji stosowanej w pracach historycznych XX wiek niekoniecznie rozpoczął się w 1901 roku.. Polska droga do wolności.. Indeks nazw .. 2.Polska i świat w II połowie XX wieku (daty) Napisano: 20.05.2013 21:29.. Jako pierwsze, takie prawo wprowadziły Prusy, z czasem rozpowszechniło się ono w całym świecie zachodnim i objęło nie tylko nauczanie początkowe, ale .Podobnie w pierwszej połowie XIX wieku decydujący głos w sprawach wojny i pokoju miała pentarchia (Austro-Węgry, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania i Francja).. Okres ten był bardzo charakterystyczny i wpływ na modę miały wtedy głownie dwa czynniki.. Droga ku wspólnej Europie Droga ku wspólnej Europie str. 270 - 274 Droga ku wspólnej Europie.. W przemyśle para i woda zastąpiona została przez ropę i elektryczność, dokonano przełomowych odkryć naukowych, pojawiały się nowe wynalazki.. W większości krajów europejskich prawa te kobiety uzyskały dopiero po roku 1918, czyli zakończeniu I wojny światowej..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt