Witaminy sole mineralne woda prezentacja
Ale nie każda woda sprzedawana w butelce jest wodą mineralną.. regulują procesy zachodzące w organizmie.. Występowanie Ca (wapń) .. Składnikami mineralnymi organizmów roślinnych i zwierzęcych nazywa się te składniki, które po spaleniu pozostają w postaci popiołu.. Witaminy to substancje, które spełniają funkcje regulacyjne, a których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć (choć istnieją pewne odstępstwa od tej reguły).. Jest głównym składnikiem komórek i narządów.Woda, witaminy, sole mineralne ZADANIE 3.Uzupełnij tabelę.. Zakres zastosowania Internetu:3.. Nie wolno przesadzać z piciem wód wysoko zmineralizowanych.Sole mineralne są materiałem budulcowym - kości, zębów, skóry i włosów.. Jakie są najważniejsze sole mineralne w diecie człowieka i za co odpowiadają w jego ciele?. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Sole mineralne, podobnie jak witaminy, są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmów żywych.. Przyczyny niedoboru soli mineralnych: *nieprawidłowe, nieurozmaicone odżywianie .Zadania do tematu "Witaminy, sole mineralne, woda", plik: zadania-do-tematu-witaminy-sole-mineralne-woda.htm (text/plain) Puls życia Zaloguj się Załóż konto MenuSkładniki odżywczeSą to substancje chemiczne, których dostarczamy wraz zpożywieniem, a które uwalniają się w przewodziepokarmowym poprzez trawienie..

Temat: Witaminy, sole mineralne, woda.

Sole mineralne .. •Żywność, woda, sól kuchennaSole mineralne dzielimy na dwie grupy: Makroelementy- wapń (Ca) fosfor (P) magnez (Mg) potas (K) sód (Na) chlor (Cl) siarka (S).. oraz mikroelementy- żelazo (Fe) cynk (Zn) miedź (Cu) mangan (Mn) fluor (F) jod (In) selen (Se) chrom (Cr) Witaminy: są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego.. Te składniki to: białka,tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne oraz woda.Omówmy sobie pokrótce ich charakterystykę oraz rolę worganizmie ludzkim.. Do związków nieorganicznych spożywanych przez człowieka, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, należą także woda i sole mineralne.. Muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ nasze ciała nie potrafią ich wyprodukować.Witaminy, sole mineralne, woda WĄTEK: Lekcja dotyczy roli witamin, soli mineralnych i wody w organi-zmie ,ybliża skutki ich niedoboru/nadmiaru.. jest głównym miejscem wchłaniania produktów trawienia, może odbywać się to na drodze dyfuzji lub transportu aktywnego na drodze dyfuzji wchłaniane jest: do naczyń krwionośnych sole mineralne; jony jednowartościowe; witaminy C, B 2, B 6; fruktoza; do naczyń limfatycznych: Rola składników odżywczych.. Odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej.Witaminy dzielimy na: * rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, PP, B5, B6, H, folacynę, B12, C (gromadzone w organizmie w niewielkim stopniu); * rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K (mogą być magazynowane przez organizm, przez co organizm może w większym stopniu tolerować ich okresowe niedobory)..

Witaminy i składniki mineralne.

• MoŜe występować takŜe w stanie stałym, jako lód • oraz gazowym w postaci pary wodnej.. Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych.Sole mineralne, inaczej składniki mineralne, to niebywale istotne składniki diety.. Z czego zbudowane są organizmy?. Funkcje substancji: a) węglowodany - substancje energiodajne: - cukier - glukoza - skrobia - glikogen - chityna b) tłuszcze - zapasowy materiał energiodajny: - tłuszcze nienasycone - oleje .Plik Sole mineralne i witaminy.pptx na koncie użytkownika izulek17 • folder Prezentacje multimedialne • Data dodania: 17 maj 2012.. Sole mineralne dzielimy na tak zwane mikroelementy i makroelementy, w zależności od ich ilości w środowisku, a przez to w organizmie człowieka.. Stanowią około 4% organizmu człowieka, przy czym najważniejsze to chlorek sodu, a także sole wapnia i magnezu.. Są ważnym składnikiem diety człowieka, spełniają bowiem rolę budulcową oraz regulacyjną.. Muszą one być dostarczane z .Nazwę "sole mineralne" odnosi się przede wszystkim do soli spotykanych w naturze (w organizmach żywych, pożywieniu etc.).. ZADANIE 4.. Funkcje w organiźmie Składniki odżywcze dostarczają energii.. Ilość jednostek lekcyjnych przeznaczonych na realizację tematu: 2potrafi wymieni witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie, wyja nia zwi zek mi dzy niedoborem witamin i soli mineralnych a stanem zdrowia, potrafi przygotowa posiłek bogaty w witaminy i sole mineralne..

Nieprawidłowe wchłanianie tej witaminy.

Składniki mineralne stanowią około 4% masy ciała.SOLE MINERALNE 1.Sole mineralne - nieorganiczne związki chemiczne z grupy soli.Sole mineralne są ważnym składnikiem diety człowieka, spełniają bowiem rolę budulcową oraz regulatorową.. Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona.. Należy pamiętać, że procesy technologiczne powodują ubytki witamin - im działanie wysokiej .Składniki mineralne są to niezbędne do życia człowieka związki, zapewniające prawidłowy rozwój, reprodukcję oraz zdrowie przez cały okres trwania życia.. Dzielą się one na: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - witamina A (retinol), D (cholekalcyferol), E (tokoferol), K (fitochinon);Sole mineralne: MAKROELEMENT Funkcja.. - ryby - mięso - jaja - mleko C - zwiększanie odporności organizmu - synteza kolagenu - procesy gojenia się ran - powstawanie istoty podstawowej kości .Play this game to review Biology.. Jest to witamina:Wody mineralne: na co pomagają "Woda mineralna" tak potocznie, choć nieprecyzyjnie, mówi się o naturalnych wodach ze źródeł podziemnych.. Stanowią około 4% organizmu człowieka (przy czym najważniejsze to chlorekWITAMINY biorą udział w procesach zachodzących w komórkach, dzielimy je na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D3, E, K) - są magazynowane w organizmie a ich nadmiar jest groźny dla zdrowia, niedobory również mają konsekwencje zdrowotne (np. niedobór witaminy A powoduje zaburzenia widzenia, m.in. tak zwaną kurzą ślepotę); oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie (B6, B9, B12 .Woda Woda to tlenek wodoru o wzorze sumarycznym H 2O, który występuje w trzech stanach skupienia..

3.woda; sole mineralne; roztwory glukozy; jelito cienkie.

Witaminy Występowanie Skutki niedoboru w organiźmie A oleje rybne, jaja, mleko, sery, warzywaKonspekt lekcji biologii w klasie II gimnazjum I. Mikroelementy, czyli tak zwane pierwiastki śladowe to związki, na .Sole mineralne są ważnym składnikiem diety człowieka, ponieważ spełniają funkcję budulcową i regulatorową.. Postaw i zachowa -ucze : jest przekonany o konieczno ci spo ywania owoców i warzyw, jest przekonany do mycia z bów past zfluorem.1.. Wchodzą w skład: hemoglobiny, mioglobiny, tyroksyny, witaminy B12, ATP, ADP, enzymów.. Skutki niedoboru.. Niedostateczna ilość soli mineralnych w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka.. : a) substancje organiczne: - węglowodany (cukrowce) - tłuszcze stałe i płynne (lipidy) - białka b) substancje nieorganiczne: - sole mineralne - woda 2.. Stanowią podstawę regulacji gospodarki wodno - elektrolitowej.. SCENARIUSZ Cele lekcji: o poznanie roli witamin, soli mineralnych i wody w organizmie człowieka.. Biorą one udział w licznych procesach przebiegającyh w Twoim ciele i regulują ich szybkość.. dostarczają budulca.. Poza związkami organicznymi iWITAMINY, SOLE MINERALNE I WODA - Regulatory procesów życiowych CELE LEKCJI: omówienie roli witamin, soli mineralnych i wody w organizmie klasyfikowanie witamin i pierwiastków chemicznych zapoznanie się ze skutkami niedoboru witamin, składników mineralnych i wody w organizmie PODZIAŁ WITAMIN Rozpuszczalne w tłuszczach • Wit.Sole mineralne - nieorganiczne związki chemiczne z grupy soli.. Decyduje o prawidłowym stanie skory, procesie widzenia.. Sole mineralne są ważnym składnikiem diety człowieka, spełniają bowiem rolę budulcową oraz regulacyjną.. Stanowią około 4% organizmu człowieka.. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej, jak i przemysłowej.. • W warunkach stałych (pokojowych) woda występuje w postaci cieczy.. Witamina ta występuje w żółtych owocach i warzywach (np. marchew), maśle, jajach, serach.. MogąDo prawidłowego funkcjonowania, organizm potrzebuje nie tylko białek, cukrów i tłuszczów, lecz także niewielkiej ilości witamin i soli mineralnych..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt