Układ rozrodczy żeński prezentacja

układ rozrodczy żeński prezentacja.pdf

Zobacz, jak wygląda budowa waginy, macicy, jajników, jajowodów a także elementów tzw. sromu.. Nieleczona może przekształcić się w raka szyjki macicy.Układ rozrodczy, układ płciowy (łac. systema genitale) - układ narządów służących do wytwarzania gamet i wyprowadzania ich samych, bądź osobników potomnych na zewnątrz organizmu.. U prymitywnych form układ ten nie występuje, np. u gąbek gamety wytwarzane są w dowolnej części mezoglei z archeocytów, a u płaskowców powstają z przekształconych komórek nabłonka .Układ rozrodczy Układ hormonalny Zamknięte (np. testowe, prawda/fałsz) Na schemacie przedstawiono procesy zachodzące w jajniku podczas owulacyjnego cyklu miesiączkowego kobiety oraz towarzyszące im zmiany poziomu hormonów płciowych w jej krwi.Hormony żeńskie sprawiają, że jesteś kobietą.. Rolą żeńskiego układu rozrodczego jest doprowadzenie do cyklicznego dojrzewania komórek jajowych, a także ich uwalniania, co odbywa się w cyklach miesięcznych.Żeński układ rozrodczy jest skomplikowanym systemem narządów, z których każdy pełni wyspecjalizowane role.. Większość wytwarzana jest zarówno przez organizm kobiecy, jak i męski.Plik układ rozrodczy żeński prezentacja.pdf na koncie użytkownika brokenknave • Data dodania: 14 lis 2018Zestaw: "Układ rozrodczy" Statystyki zestawu: Ocena: 6 Zagłosowało: 52 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Kasia Kot (wynik: 53 %) natalia dz (wynik: 85 %) Magdalena Maxelon (wynik: 85 %) Anna Zurek (Kot) (wynik: 58 %) Angelika .Oferujemy Plansza Żeński, męski układ rozrodczy w najlepszej jakości.Rozmiar planszy 70 cm x 100 cm po rozwinięciu.Pobierz tę darmową Ikony dotyczącą Żeński Układ Rozrodczy Reprezentacja i odkryj ponad 9 Miliony profesjonalnych zasobów graficznych na Freepik "Męski układ rozrodczy" 3 MB..

Układ rozrodczy żeński - budowa i funkcje.

Jajnik jest narządem parzystym występującym u kobiet.. 28.05.2020 Uczeń: 4.. Czas realizacji: 45 minut.Plik Układ rozrodczy żeński.pdf na koncie użytkownika darao.en • folder Prezentacje • Data dodania: 30 sty 2013Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Nadżerka jest to ubytek w warstwie nabłonkowej ścianki macicy.. Układ płciowy męski - budowa i funkcje narządów.Poprzednia strona Żeński i męski układ rozrodczy.. Elsevier, 2012.Temat: Żeński układ rozrodczy.. Poziom: zajęcia prowadzone w klasie VII szkoły podstawowej.. Seria: Biologia na czasie ZR / Szkoły ponadgimnazjalne / Biologia.. Autor: Jacek Pawłowski Tagi: lekcje multimedialne.. Anatomia kobiety wyróżnia zewnętrzne i wewnętrzne organy płciowe.. Już jest cały materiał z biologii, a dodatkowo kilka filmów z chemii ;) Fanpage na Faceboo.Układ płciowy żeński - budowa i funkcje narządów rodnych u kobiet .. Dwa gruczoły, położone po obu stronach macicy, zawierające jajeczka, czyli żeńskie komórki rozrodcze; w okresie dojrzewania zaczynają wytwarzać pierwsze dojrzałe jajeczka..

Układ rozrodczy człowieka - prezentacja PowerPoint.

Określa funkcje żeńskich narządów rozrodczych.Test: Układ rozrodczy męski i żeński Pytania w teście pochodzą z pierwszego semestru z WDŻ w II klasie gimnazjum ;) #komorka #jajowa #plemnik #uklad #rozrodczy #uklad #plciowy #biologia #wdzUkład rozrodczy żeński: Rys.1.. Omawia budowę i funkcje żeńskiego układu rozrodczego.. z o.o. .Jajowód droga plemnlków 9 jajrü droga komórki jajowej bañka jajowodu cieŠñ róg macicy trzon macicy szyBa macicy pochwaUkład rozrodczy męski i żeński, test z biologii Pytania w teście pochodzą z pierwszego semestru z WDŻ w II klasie gimnazjum ;) 32 pytań Biologia paupas661Animacja pochodzi z Keith L. Moore, T.V.N.. Narządy płciowe męskie: Odpowiedzialne są one za produkcję plemników, a także hormonów płciowych oraz za zapłodnienie.. Prącie za jego pomocą dochodzi do umieszczenia nasienia w drogach rodnych kobiety.. Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych.. Utworzone są one z trzech tworów walcowatych- 2 to ciała jamiste, w czasie pobudzenia .Jest to jedna z najczęstszych zmian patologicznych rozpoznawanych w żeńskim układzie rozrodczym, ma ją co czwarta kobieta.. Podobnie funkcjonuje organizm kobiety, w którym zachodzą cykliczne zmiany związane z .Żeński układ płciowy służy do wytwarzania komórek płciowych żeńskich, a w przypadku zapłodnienia stwarza dogodne warunki do rozwoju i wzrastania płodu.Z uwagi na rozmieszczenie narządy płciowe żeńskie dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne..

Film: Narządy rozrodcze żeńskie.

Sprawdź, jaką rolę odgrywają poszczególne narządy .ŻEŃSKI UKŁAD ROZRODCZY Zewnętrzne narządy płciowe Żeński układ płciowy Narządy: Funkcje Budowa komórki jajowej Do wewnętrznych należą: jajowody jajniki macica pochwa Do zewnętrznych narządów płciowych żeńskich, noszących nazwę sromu zalicza się: wzgórek łonowy dawniej wzgórekŻeński i męski układ rozrodczy - e-podręcznik.. Żeński układ rozrodczy ma za zadanie wytworzyć komórki jajowe, stworzyć warunki do rozwoju zarodka i płodu, wydać dziecko na świat.. Do wewnętrznych należą: pochwa .Układ rozrodczy Ŝeński Wytwarza haploidalne komórki płciowe (k. jajowe) Przyjmuje haploidalne komórki płciowe męskie przed zapłodnieniem Tworzy odpowiednie środowisko do zapłodnienia Stwarza odpowiednie warunki fizyczne i hormonalne do implantacji zarodka OdŜywia zarodek i płód w okresie ciąŜy UmoŜliwia poród dojrzałego płoduMęski układ rozrodczy to narządy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i nasienia oraz przenoszenia ich poza organizm.. W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.U kręgowców (w tym u ludzi) układ rozrodczy często łączy się z moczowym, tworząc układ moczowo-płciowy.. Ludzki organizm produkuje ponad 100 hormonów, każdy ma swoją rolę do spełnienia..

Animacja: Męski układ rozrodczy - Scholaris.

Jajnik.. Niektóre hormony odpowiadają za wzrost, inne za przemianę cukrów i tłuszczów, jeszcze inne za emocje, dojrzewanie i apetyt na seks.. Zamiast wielowarstwowego nabłonka płaskiego występują różne patologiczne formy śluzówki.. Ma kształt spłaszczonej elipsoidy wielkości ok. 3x2x1 cm.. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.. Zaloguj się, by mieć dostęp do zasobów.. Jest on położony wewnątrz jamy otrzewnej na tylnej powierzchni .Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.. W odróżnieniu od innych narządów nie osiągają one pełnej sprawności i dojrzałości aż do okresu pokwitania.. Do wewnętrznych należą: pochwa, macica, jajowody, jajniki.Zapraszam do subskrypcji i oglądania innych filmów na moim kanale..Komentarze

Brak komentarzy.