Antygona czy kreon który z bohaterów wzbudza w tobie większe współczucie
Antygona skazana była na śmierć, a Kreon poniósł najwyższą karę.. Antygona, w przeciwieństwie do Kreona broni praw jednostki.. Nie chce narażać się na ich gniew.. 452-502) wije się wśród niepewności, nie wie, na kogo jako na sprawcę zbrodni wskazywał głos z Delf i następnie Tyrezjasz, a ostatecznie wyraża swój hołd i podziw dla tyle zasłużonego dla Teb Edypa.W drugim epejsodionie (w.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Z jednej strony niewinna, młoda dziewczyna, a z drugiej odważna kobieta gotowa na śmierć.Nie poddała się pomimo przeciwności losu.. Antygona i Kreon ponoszą klęskę.. Decyzja Antygony.. proszę o pomoc szybko!. Natomiast Kreon widzi tylko zbiorowość, dobro ogółu.Największe współczucie wzbudza u mnie to co akurat widzę przykrego, czy to mijanie osoby bezdomnej, czy bezdomnego zwierzaka, tragedii dziecka w programach fundacji w tv itp. każde i wiele innych wzbudza u mnie współczucie smutek żal, ale mijając to wszystko po kilku sekundach zapominam i żyję dalej.Który z nich wzbudza u Ciebie większy szacunek?. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.W ,,Antygonie" mamy starcie dwóch osobowości- Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc swojego brata oraz Kreona, który zakazał grzebania zwłok zdrajcy, kierując się racjami dobra państwa i rozumu..

2012-06-01 22:28:32 Co wzbudziłoby w tobie większe emocje, współczucie ?

Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Miłość i dobro zawsze zwycięża.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. ".„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa.. Broniąc postawy AntygonySyn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie.. Skazanie Antygony na śmierć głodową.. Nie wyobraża sobie dalszego życia bez ukochanej, a sugestie ojca, żeby znalazł sobie inną kandydatkę na żonę, ignoruje, grozi nawet:Podejrzliwie patrzy nawet na własnego syna, który sprzeciwia się jego zakazowi przecież w imieniu całego ludu Teb, a Kreon widzi w nim zuchwalca, który daje mu nauki i podważa jego kompetencje jako władcy.. Kreon, jest królem Teb.Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.Starcie obu racji jest przyczyną całego dramatu obijga bohaterów.. Nie lęka się śmierci, która jedynie przyspieszy jej spotkanie z bratem i bliskimi w wiecznej krainie zmarłych.. Chór starców poznaje wolę władcy.. 2017-05-16 14:09:45 Czy stwierdzenie " Żal mi ciebie, i twoich pytań" ma traktować jako współczucie i troskę?.

2012-04-03 21:44:04 Jakie emocje wzbudza w tobie ten emotikon?

Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Napisz która z postaci kreona czy antygony wzbudza we mnie litość.. Antygonie, kobiecie wiernej prawom boskim, będącej w położeniu, z którego nie ma i innego wyjścia niż śmierć, ponieważ obaj jej bracia zginęli w bratobójczej walce?. Antygona winowajczynią - powtórna próba pochówku.. Zdając sobie sprawę, że jego zakaz nie jest do końca zgodny z wolą boską, wciąż utrzymywał swoje zdanie i nieubłaganie dążył do ukarania najeźdźcy i Antygony, która złamała panujące prawo.Antygona czy Kreon?. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Zatem władza Kreona okazuje się ograniczona, nie dorównuje siłom boskim, w które wierzy Antygona..

2015-06-19 12:25:54 Czy w Tobie tez to wzbudza przerazenie ?

Zlekceważyła prawo stanowione.. Sądzę, że Antygona miała rację w sporze, jaki toczyła z Kreonem.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.. Pochodzi ona z rodu Kapuletów i ma ok. 14 lat.. "Kto ma rację?- Antygona czy Kreon?. W rozmowie z synem ujawniają się kolejne cechy charakteru władcy.Antygona ginie, bo tak wynikło z nierozwikłanego splotu różnorodnych czynników, wśród których Przeznaczenie jest najsilniejszym; lecz pamięć jej jako bohaterki trwać będzie wiecznie; w niej bowiem uosobiona jest wielkość duchowa, nieśmiertelna, gdy tymczasem to, co reprezentuje Kreon, choć chwilowo ważne, jest przemijającem.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Wieść o próbie pogrzebania zwłok Polinika.. Kreonowi, tyranowi, który uważa, że śmierć nie jest wystarczającą karą za zdradę, przedkładającego prawa ziemskie ponad boskimi?U Kreona mój podziw wzbudziła również nieugiętość w sprawie decyzji o losie Antygony.. Jakby na to nie patrzeć, dziewczyna postąpiła niezgodnie z rozkazem władcy, i zrobiła to świadomie.. 10.Antygona była przecież jego siostrzenicą, a z drugiej strony musiał on przecież zachować twarz jako władca, koniecznie musiał utrzymać swój autorytet wśród poddanych, nie mógł sobie pozwolić na czynienie wyjątków, jeśli chciał stworzyć silne państwo, w którym prawo byłoby przestrzegane równo przez wszystkich obywateli .Zadanie: antygona czy kreon , która z postaci jest bardziej Rozwiązanie: uważam, że bardziej tragiczną postacią jest kreon to przez jego tak zawzięte prawa Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.W tragedii Sofolkesa "Antygona", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu..

Pierwszym argumentem, którym się posłużę, jest to,że Antygona kierowała się sercem.

Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.. *Z kolei drugim, bardzo ważnym argumentem jest fakt, że każdy człowiek zasługuje na godny pochówek.. Rozmowa Antygony z Ismeną.. Jego żona i syn zabili się.. 503-830) wytrącony z równowagi Edyp znieważa w podobnym rozdrażnieniu szwagra swego Kreona .Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Wspomina o tym we fragmencie utworu Antygona, gdy sprzeciwia się rozkazom wydanym przez ówczesnego władcę, Kreona:Kto wzbudza w Tobie większe współczucie, większy żal, gdy to widzisz?. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.Jakie uczucia wzbudza w Tobie bohaterka?. Julia jest główną, a zarazem tytułową bohaterką powieści W. Szekspira "Romeo i Julia".. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Stanęła w obronie zmarłego Polinejkesa, który w oczach Kreona był zdrajcą, a tym samym niejako przyłączyła się do niego.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. 2012-01-21 14:26:06Chce żyć w zgodzie z samą sobą i z prawami boskimi.. Prawa boskie nakazywały bowiem chowania zmarłych tuż po śmierci, by zapewnić im zbawienie i spokojne spoczywanie.. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność.. Komu bardziej współczuję?. Ismena próbuje ratować siostrę.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej.. Oczywiście bliższą mojemu sercu postacią jest Antygona.1.. I chyba nie sposób kategorycznie i z cała stanowczościa wskazać, kto jest winny, a kto jest tylko ofiara występku.. 6-8 zdań Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2012-10-29 14:55:23Potępić Antygonę można przede wszystkim za złamanie rozporządzenia Kreona.. Bunt Hajmona przeciw woli ojca..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt