Demokratyczne ateny prezentacja
To właśnie tutaj narodził się najczęściej występujący dziś ustrój polityczny.. 2-Demokracja to ustrój ,w którym rządy należą do ogółu obywateli i przyznaje się obywatelom swobody i prawa polityczne zapewniając ich udział w sprawowaniu władzy.. Demokratyczne państwo zapewnia swoim obywatelom szereg praw, ale także nakłada na nich pewne obowiązki.. Część 2.. Nowa Era Lekcja historii opowiadająca o powstaniu i ewolucji pisma.. ATENY - NOTATKA _____ 1.. 0 ocen | na tak 0%.. 3-Zgromadzenie ludowe-główny organ władzy w Atenach.Zgromadzenie decydowało o .Ateny (gr.. „rządy ludu, ludowładztwo") - jeden z typów ustroju państwa, zakładający udział obywateli w sprawowaniu władzy.. Demokracja ma swój początek w starożytnej Grecji.Znaczący wkład w rozwój demokracji miał także Starożytny Rzym oraz kultura Zachodu (Europa, Ameryka Północna i Południowa).Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.Zobacz 3 odpowiedzi na zadanie: Demokratyczne ateny.. ),Demokratyczne Ateny.. "władza ludu" Grupy społeczne: 1) Ateńczycy (urodzeni w Atenach) - pełne prawa obywatelskie (wyłącznie dla mężczyzn!. 0 0 Odpowiedz.. Leo van Klenze, Wyobrażenie Akropolu i Areopagu w klasycznym okresie Aten, 1846, olej na płótnie, Nowa Pinakoteka w Monachium, domena publiczna..

W niej dowiecie...Największy rozkwit Aten i ustroju demokratycznego - V w. p.n.e. za rządów Peryklesa.

Część 3.. Teksty interpretują: Agnieszka KunikowskaDemokratyczne Ateny.. Dla Arystotelesa demokracja nie była dobrym ustrojem, bowiem ten model władzy w państwie oznaczał rządy osób nieoświeconych, rządy tłumu, który w podejmowanych decyzjach kierował się emocjami, a nie wiedzą.Giza to dzielnica Kairu, który jest stolicą Egiptu.. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania.. Jedne i drugie zapisane są w konstytucji, która jest najważniejszym aktem prawnym w danym kraju.. 1-Obywatelem był mężczyzna urodzony w państwie oraz dzieci obywateli.. Prawa obywatelskie posiadali tylko .WADY - powolność działania - korupcja (łapówki, przekupstwa) - brak stabilności rządu - konflikty między siłami politycznymi oraz ich zwolennikami - zachwianie pierwotnych założeń demokracji np Wolności szykanowanie za wiarę, sposób bycia:(- bardzo duża nie równośc materialna - bezrobocie - znieczulica ZALETY - wpływ obywateli na funkcjonowanie państwa - wolnośc słowa i .demokratyczne ateny opublikowane: 24 lip 2015, 02:15 przez Iwona Drzymała [ zaktualizowane 3 lis 2016, 15:29 ]Demokracja (gr.. Starożytne Ateny.. W najwcześniejszym okresie Ateny były rządzone przez królów.. Starożytna Grecja .Rozdział II..

Od czasów starożytnych w społeczeństwie zaszło wiele zmian.Macie pomysłna prezentacja o demokratycznych atenach.?

„Demokratyczne Ateny" 3 B Zadania z zeszytów ćwiczeń Zaloguj się, żeby mieć dostęp do zasobów.. Regulamin Polityka prywatności Polityka cookies Przegląd treści Dla rodziców Dla szk .4.. Są to grobowce faraonów - władców Egiptu panujących 4500 lat temu.Historia dla gimnazjum/Demokratyczne Ateny.. Część 1.. Ustrój demokratyczny - ustrój w państwie, który dawał wszystkim mężczyznom będących obywatelami państwa prawo do uczestnictwa w życiu politycznym.. Ateny w okresie .2.. Po raz pierwszy w historii został on wprowadzony w VI wieku p.n.e. w Atenach.Do obywateli posiadających pełne prawa polityczne należeli tu wyłącznie mężczyźni pochodzący z rodziny rodowitych Ateńczyków.Demokracja ateńska - ustrój państwowy w Atenach, kształtujący się w końcu VI i na początku V wieku p.n.e., klasyczna postać demokratycznego ustroju w społeczeństwie niewolniczym.. poleca 82 % .. Podobne pytania.. Obecna demokracja i zasady, którymi się kieruje, znacznie odbiegają od swoich poprzedniczek.. b. każda polis posiadała własne władze, wojsko i bóstwo opiekuńczeAteny.. Demokratyczne Ateny.. "rządy nielicznych" arystokracja - gr.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Demokracja ateńska - forma ustroju polis ateńskiej, położonej w greckiej krainie Attyce.Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku p.n.e., z przerwami w V wieku p.n.e..

Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna.Z powyższej klasyfikacji wynika, że już w starożytności demokratyczny ustrój miał swoich wrogów.

Prezentacja programu .1.. Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.. Zadanie domowe: Odszukaj w dostępnych źródłach i wyjaśnij czym była Wielka Kolonizacja.. Najuwyzszym organem wladzy w demokratycznych atenach był/było: ?. W Atenach, podobnie jak w całym świecie starożytnym, istniało niewolnictwo.. b) złoża naturalne - marmur i srebro w Górach Laurion c) zajęcia ludności - uprawa roli, rzemiosło 2.. Początki istnienia Aten wiążą się z ustrojem monarchicznym.. 2010-01-30 09:38:17; Prezentacja .Kalendarium ~XIII/XII w. p.n.e. Ateny zjednoczyły Attykę (według tradycji dokonał tego Tezeusz) pocz. I w. p.n.e. po obaleniu monarchii wprowadzono w Atenach ustrój arystokratyczny (władza archontów - urzędnicy i Areopagu - rada) 621 r. p.n.e. prawo Drakona (według tradycji bardzo surowe, w rzeczywistości najprawdopodobniej nie aż tak bardzo; rozróżniało zabójstwo umyślne i .DEMOKRACJA DAWNIEJ I DZIŚ.. Według niektórych ocen, w Atenach okresu Peryklesa, obywatele z prawem głosu (demotes) stanowili około 40 tysięcy, spośród około 120 tysięcy ogółu ludności.Demokratyczne Ateny Zadania do tematu 1.. Starożytna Grecja.. Grecja to górzysty kraj o rozwiniętej linii brzegowej, leżący na Półwyspie Bałkańskim i otaczających go wyspach.. Wyobrażenie Akropolu i Areopagu w klasycznym okresie Aten..

II 659 kB Odpowiedzi do zeszytu ćwiczeń ...Słuchowisko historyczne „Demokratyczne Ateny", plik: sluchowisko-historyczne-demokratyczne-ateny.wav (audio/x-wav) Wczoraj i dziś Autorzy tekstów: Aleksander Pawlicki, Wojciech Widłak.

Ewolucja ustroju ateńskiego .. Odpowiedz, dlaczego starożytni Grecy zakładali kolonie poza terytoriumNotatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników.. Ateny leżały na tereni Attyki, gdzie około X-IX wieku p.n.e. osady zjednoczyły się, tworząc jedno polis.. Pola uprawne, Góry Laurion, port Pireus, liczne wsie.. a. do polis należeli mieszkańcy miasta i otaczających je obszarów rolniczych.. Najważniejsze prawo, jakie im przysługiwało to było prawo do uczestnictwa i zabierania głosu w .Demokratyczne Ateny.. zadania zgromadzenia: -uchwalało prawa -decydowało o wydatkowaniu pieniędzy -decydowano o wypowiedzeniu wojny i zawarciu pokoju - wybierano urzędników POLIS -miasto państwo W centrum stolicy znajdowała się AGORA Początek cywilizacji greckiej II tysiąclecie p.n.e. Jaką rolęDemokratyczne Ateny.. Hellenowie żyli w niewielkich wspólnotach, które nazywali polis.. Starożytna Grecja \ Podsumowanie Odp.. a) Ateny - duża polis, która leżała w Attyce na północ od Przesmyku Korynckiego.. do zadań z zeszytu ćwiczeń "Wczoraj i dziś kl. 5" rozdz.. Wczoraj i dziś, wyd.. Demokracja - ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).. Opowieści o tych czasach znamy z mitologii, kiedy to Tezeusz miał uwolnić .. W II tysiącleciu p.n.e. na terenach starożytnej Grecji osiedlili się Hellenowie, którzy swój kraj nazywali Helladą.. Tu, na skraju pustyni, zbudowano w starożytności trzy wielkie piramidy.. Najważniejszy wpływ na podejmowane decyzje polityczne miała arystokracja.. Położenie geograficzne i warunki naturalne.. "władza najlepszych" demokracja - gr.. 2012-02-21 16:11:50; Macie jakiś pomysłna dom w the sims 3?. Później ich funkcje przejęli archonci.. < Historia dla gimnazjum.. Atenai - miasto bogini Ateny) były jedną z największych i najpotężniejszych polis, obejmującą całą Attykę oraz okoliczne wyspy (Salaminę i inne).. Władza należała do wszystkich wolnych obywateli..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt