Doświadczenie z butelka i wodą i powietrzem




Do jednego z nich potrzebna jest szklana butelka, balon oraz dwa wiaderka lub garnki z zimną i gorącą wodą.. Wykonanie.. Napełnij butelkę wodą , nałóż zakrętkę , zanurz butelkę szyjką do dołu w misce z wodą i zdejmij zakrętkęOtrzymywanie tlenku magnezu i jego reakcja z wodą - Doświadczenie 7.9; Rozkład termiczny chlorku amonu - Doświadczenie 8.10; Reakcja sodu z wodą - Doświadczenie 7.11; Badanie przewodnictwa elektr.. Każda zabawa jest krótko opisana, a niektóre propozycje są podlinkowane do naszych filmów.Doświadczenie z wodą - woda wędrowniczka.. Oto nasze doświadczenia, tym razem udało mi się zrobić kilka zdjęć: *Do szklanki z grubym dnem włożyłyśmy kulkę z gazety, następnie szklanka zostala odwrócona do góry dnem i wlożona do pojemnika z wodą.Doświadczenia z fizyki.. Do wody wrzucamy naszego nurka, plasteliną do dołu.. Powietrze w balonie zostało ogrzane przez gorącą wodę.. Skręcamy silnie sznurek i puszczamy.. Okazuje się, że objętość balonika zmienia się i zależy to od temperatury wody w naczyniu.. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon.. Przeprowadzamy z uczniami dyskusję na temat przyczyn zjawiska.. Zaklejamy otwór taśmą i nalewamy do butelki wody.. Przeprowadzając doświadczenie możesz sprawdzić, jak zachowa się płomień bez dostępu powietrza.. By zachęcić wodę do wędrówki, potrzebujemy: 4 szklanki z wodą, 4 puste szklanki, 4 ręczniki papierowe, 4 różne barwniki spożywcze..

To doświadczenie ukazuje, iż woda potrafi się przemieszczać.

Dookoła pierwszej na - lej gorącą wodę, a dookoła drugiej wsyp kostki lodu, do wysokości 1/3 obu butelek.. Przebieg doświadczenia: Do jednego słoika wlewamy zimną wodę a do drugiego gorącą.. Kolejne czynności:-Otwórz plastikową litrową butelke z wodą mineralną i pij wodę, tak by powietrze z zewnątrz nie dostawało się do butelki.-Wyjasnij zachowanie się ścianek tej butelki.. Staramy się przy okazji, żeby w słomce znalazło się trochę powietrza (jest ono niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia doświadczenia).. Po chwili wylej połowę wody (ostrożnie!. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon.. Przygotuj materiały: talerz, kawałek plasteliny, szklane pojemniki, świeca 1.Zrób podstawkę z plasteliny i umocuj na niej świecę.Powietrze sięga wiele kilometrów w górę, chociaż im wyżej, tym jest .. - Doświadczenie 7.13; Badanie palności mieszaniny metanu i powietrza - Doświadczenie 9.4Barwimy wodę.. Gotująca się woda.. Największą objętość osiąga balonik naciągnięty na butelkę wstawioną do wody gorącej.W zimnej wodzie cząsteczki poruszają się dużo wolniej niż w gorącej, dlatego barwnik rozprzestrzeni się szybciej w szklance z gorącą wodą.. Małe otwory w butelce nie są wystarczająco duże, aby powietrze wleciało do środka.Materiały: plastikowa butelka, gwóźdź, woda, taśma klejąca Przebieg doświadczenia: W plastikowej butelce robimy dziurkę, zaklejamy ją taśmą klejącą i nalewamy do butelki wody..

).Przez ostatnich kilka dni eksperymentowałyśmy z powietrzem.

Napełnij butelkę gorącą wodą.. Obracamy butelką aby powietrze zawarte w puszcze ogrzało się.Wylewamy wodę .butelki, tak aby cz ęść korka wystawała, a jednocze śnie ro ślina znajdowała si ę w wodzie.. DOŚWIADCZENIE 7 ,,Klej z wody .. materiały : drożdże np. Do butelki wkładamy gumową rękawiczkę i mocujemy ją za pomocą gumki recepturki.. ciepłej wody, następnie dodajemy .Płomień świecy zgaśnie natychmiast.. Butelka wiruje wokół osi pionowej z dużą prędkością .Wystarczy wypełnić jedną z butelek w 1/2 wodą a następnie do jej wlotu dołożyć drugą butelką i mocno je ze sobą złączyć, tak aby woda nie przeciekała.. Pędzel maczamy w farbie plakatowej i zanurzamy najpierw w zimnej wodzie a następnie maczamy go ponownie w .Powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne , dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.. Dzięki takim aktywnością dzieci będą mogły się ochłodzić, pobawić i poeksperymentować z wodą.. Na około dwie minuty wkładamy bu¬telkę do ciepłej wody.. Słychać, że zwiększająca się ilość wody powoduje podwyższenie dźwięku.. Wysusz wystaj ącą z butelki cz ęść łodygi i jej li ście za pomoc ą r ęcznika kuchennego.. Ile powietrza mogą pomieścić twoje płuca?. DOŚWIADCZENIE 7 Granie na butelkach z wodą- butelki należy napełnić różną ilością wody i ustawić od najmniejszej do największej..

Okazuje się, że butelka wcale nie chroni płomienia przed zgaśnięciem.

Gdy dolna część .Tlen jest składnikiem powietrza Tlen jest jednym z gazowych składników powietrza, w obecności którego płomień nie gaśnie.. Chmurka w butelce.. Przebieg: do butelki wsypujemy drożdże i zalewamy 50ml.. Potrzebne przedmioty i substancje: butelka, z zakrętką , naczynie szklane, słomka do napojów.. Po odklejeniu taśmy woda wypływa z butelki.. Następnie odciąga-my nieco tłoczek i puszczamy go.Materiały: duża plastikowa butelka po napoju, mocna nitka, statyw (może to być kij od szczotki położony z jednej strony na oparciu krzesła, a z drugiej na półce lub szafce) Przebieg doświadczenia: Do butelki wlewamy wodę do około jednej trzeciej wysokości i zawieszamy ją na sznurku.. Rękawiczka wypełnia się powietrzem, a butelka zostaje trochę zgnieciona.Następnie butelkę wstawiamy kolejno do naczyń z: zimną wodą, lekko podgrzaną i gorącą wodą.. Jednak kiedy zakrętka jest na butelce to, ciśnienie powietrza nie może dostać się do butelki i naciskać na powierzchnię wody.. Nałó ż drug ą, pust ą butelk ę - szyjk ą w dół - na butelk ę wypełnion ą wod ą (patrz obrazek).Doświadczenie.. Ćwiczenie 2.. Możemy również pokazać dziecku powietrze w postaci pary wodnej, w momencie gdy woda się gotuje i z czajnika wydobywa się para.W dnie butelki robimy otwór.. 5.Eksperyment II „Rozszerzanie się i kurczenie powietrza" Będą potrzebne:szklana butelka z wąską szyjką, balon, gumka recepturka, dwa naczynia,jedno lodem i wodą, drugie z wodą bardzo ciepłą.Materiały: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą..

Doświadczenie 1 Konieczne przedmioty: plastikowa butelka z wodą mineralną niegazowaną.

wodnych r-rów różnych subst.. Gramy uderzając drewnianym patyczkiem lub metalowym prętem.. Świadczy to o rozszerzaniu się powietrza w wyniku podgrzania.Zabawy i eksperymenty z wodą to zbiór kilkunastu fantastycznych zabaw dla dzieci na upalne dni.. Kiedy wszystko jest gotowe, musimy szybko odwrócić butelki tak aby teraz ta wypełniona wodą była na górze i wykonać nimi okrężny ruch tak by wprawić tornado w ruch wirowy.Materiały: butelka plastikowa, gorąca woda z czajnika, kran z zimną wodą Przebieg doświadczenia: Do pustej butelki plastikowej wlewamy nieco gorącej wody i zakręcamy butelkę.. Doświadczenie 2 Konieczne przedmioty:szklanka, woda, kartka papieru.Zaczarowany balon Materiały: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą.. Suszone w ilości dwóch łyżeczek, ciepła woda, 3 łyżeczki cukru, balon, butelka po soczku.. 2. eksperyment.. To dowodzi, że powietrze posiada masę czyli waży.. Na około dwie minuty wkładamy bu­telkę do ciepłej wody.. Wskutek ogrzania powietrza w butelce wzrasta jego ciśnienie, co .Butelkę napełniamy wodą pod sam korek, tak, by powietrza było jak najmniej.. balon nadmuchuje się jak po dotknięciu czaro­dziejską różdżką.litrowa butelka z szeroką szyjką, świeczka, zakrętka od butelki, duży głęboki talerz z płaskim dnem, woda, Zamocuj świeczkę w nakrętce od butelki.. Butelka zostaje zgnieciona.. Następnie włożyć do garnka z gorącą wodą.. Przebieg: Pustą butelkę wkładamy do lodówki na około godzinę.. Przebieg: Pustą butelkę wkładamy do lodówki na około godzinę.. DOŚWIADCZENIE 8Myśleliście pewnie, że gdy zrobimy mały otworek w butelce powstanie wyciek którędy wyleci cała woda z butelki.. Tłoczek strzykawki dopychamy do jej końca, zatykamy jej wylot.. Potrzebne: słoik z zimn ą i słoik z gorącą wodą, farba plakatowa, 2 plastikowe łyżki, pędzelek.. Wyjaśnienie: Strumień powietrza dzieli się, napotykając przeszkodę w postaci okrągłej butelki, ale obie jego części opływają wypukłość szkła i spotykają się za nią z niemal tą samą siłą.Można również przeprowadzić doświadczenia z balonem.. Odklejamy taśmę i woda wylatuje przez dziurkę z butelki.. Następnie odczekaj 4 do 5 minut, aż ścianki butelek zmie-nią swoją temperaturę.. Plastelina działa tutaj jako obciążenie - musimy tak dobrać .Balon należy najpierw nadmuchać (rozciągnąć) na następnie pusty nałożyć na butelkę .. Puszczamy butelkę z wysokości około półtora metra i wtedy woda przestaje z niej wypływać.Przykładamy do ust „miękką" plastikową butelkę po wodzie mineralnej i „wysysa-my" powietrze.. Balon (bez powietrza w środku) nakładamy na szyjkę butelki, a tę wkładamy do wiaderka z gorącą wodą (tak, żeby woda nie sięgała wyżej niż do połowy butelki).Dlatego patyk przechyla się w jedną stronę.. Za pomocą termometru lub dotykiem sprawdź temperaturę dolnej i gór-nej części każdej butelki.. Całą zabawę zaczynamy od .. W jakiej wodzie szybciej rozpuści się farbka - w ciepłej czy zimnej.. Balon podniósł się..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt