Przeczytaj tekst wypisz odpowiednie przykłady rzeczowników
przykłady rzeczowników: der Mensch - człowiek die Katze - kot die Lampe - lampa der Regen - deszcz die Freude - radość das Lesen - czytanie RODZAJ RZECZOWNIKA Rzeczowniki w języku niemieckim, podobnie jak w języku polskim, występują w jednym z .Wypisz w dwóch grupach bohaterów nauczycieli i uczniów powieść pt. Jest duże, ma rozległe gałęzie.. (rzeczownik), Rycerze są zawsze odważni.. Miś pokiwał na żółtą kaczuszkę, która właśnie niezdarnie wdrapywała się na półkę.. Narysuj opisywaną rzecz w ramce obok.. i podmiot .1.. Wyróżniamy trzy stopnie: równy, wyższy i najwyższy.Opracowały: Teresa Grodzka, Alicja Stępień Szkoła Podstawowa nr 3 im.. Gdy już weszła, oboje rozejrzeli się i zaczęli szukać pięciu, czekoladowych .Przymiotniki stanowią określenia rzeczowników i nazywają właściwości osób i przedmiotów.. Drzewa i krzewy okryły się białym puchem.. O tej porze roku często występują zawieje i zamiecie.. Nareszcie nadeszła wiosna!. Wieje ciepły wiaterek.. - tata, mama, brat - sukienka, spódnica, spodnie - młyn, młynek, młynarz 3.. T. Kościuszki w Świdniku Sprawdziany zintegrowane dla klas I-III Sprawdzian zintegrowany dla klasy I- semestr IPrzeczytaj uważnie tekst i wypisz z niego po dwa przykłady rzeczowników do każdej kategorii.. Przeczytaj uważnie tekst.. (przymiotnik) 2.. Możesz spotkać się z informacją, że w liczbie mnogiej rzeczownik posiada trzy rodzaje, podobnie jak w liczbie pojedynczej.Przykłady ćwiczeń: 1. wypisz przymiotniki, a następnie wpisz je do odpowiedniej rubryki tabeli !.

Przeczytaj uważnie tekst.

fiołek, Murzyn, kot, dziecko, grad, miłość, nieszczęście, rzodkiew, burza, wierzba, .. Utwórz liczbę pojedynczą lub mnogą podanych rzeczowników: Liczba pojedyncza Liczba mnoga rzeka szkoły samochody pies dziewczyna obrazki 6.. Tekst : Ole był odrobinę większy niż Trufla i o parę dni starszy, lecz Trufla była ładniejsza i bardziej delikatna.Części mowy Rzeczownik.. Drzewa i krzewy okryły się białym puchem.. Wyrazy zakończone na -anie lub -enie, choć mają znaczenie podobne do .Przeczytaj tekst wypisz z niego wyrazy z ó według kategorii podanych na marginesie .. * wyrazy z ó w formie dopełniacza liczby mnogiej niektórych rzeczowników rodzaju męskiego-jachtów,samolotów,statków,przyrządów,kompasów,obserwatorów, bombowców,śladów .. Na przykładzie postaw życiowych wybranych bohaterów lektur .Wypisz z tekstu po trzy przykłady każdej kategorii rzeczowników.. Niedźwiedzie i borsuki zapadły w sen zimowy.Teksty Piosenek (39657) Teledyski (8768) Telewizja i Seriale (249551) Zespoły (21500) Nauki (963965) Nauki (963965) .. wypisz po 10 przykładów następujących części mowy: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, liczebniki, przyimki, spójniki.. Skowronki i kosy wdzięcznie śpiewają , a pszczoły kręcą się pracowicie przy rozkwitających tulipanach , narcyzach .Warto zapamiętać, że wszystkie rzeczowniki w języku niemieckim piszemy wielką litera..

Przeczytaj uważnie tekst i wypisz z niego po dwa przykłady rzeczowników do każdej kategorii.

Drzewa i krzewy zazieleniły się i okryły wielobarwnymi kwiatami.. 1 bombka 4 1 choinka 6 1 gwiazdka 7 1 łańcuch 8 6.. Zwróć uwagę na pisownię wielką literą.. Podkreśl grupę wyrazów, w której znajduje się rodzina wyrazów.. Niespodziewanie nadeszła zima.. Przykład Rycerze charakteryzowali się odwagą.. Niespodziewanie nadeszła zima.. Rzeczowników tych używamy zamiast przymiotników.. zaimkiRzeczowniki dzielimy na żywotne takie które nazywają istoty żyjące czyli ludzi i zwierzęta np kucharz pies a także uosobione pojęcia i wyobrażeniaZadanie: podaj 10 przykładów rzeczowników pospolitych i Rozwiązanie: pospolite 1 kot 2 ołówek 3 szklanka 4 książka 5 but 6 głowa 7 gumka 8 lampa Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.ci - dowódcy, żeglarze, piraci te - babcie, zakonnice, pokojówki te - stoły, lampki, guziki.. 1)Przeczytaj tekst i wypisz z niego rzeczowniki: 2)Spośród wypisanych rzeczowników wpisz po dwa przykłady i wypisz je poniżej (pod tekstem ) Kamila z Małgosią stały w kolejce po obiad.-Jak tam albinosko?.

Liczba mnoga rzeczowników tworzona jest niezbyt regularnie..

Dziewczynka smacznie spała.. Pomaluj podane rzeczowniki na rysunku obok.. Do rzeczowników policzalnych zaliczymy takie, które można wyszczególnić jako pojedyncze przedmioty w większej ilości i je policzyć.Wybierz z poprzedniego ćwiczenia po 2 rzeczowniki w rodzaju żeńskim, męskim i nijakim i wpisz w odpowiednie miejsce Rodzaj żeński Rodzaj męski Rodzaj nijaki 4.Wyszukaj w tekście po 4 rzeczowniki własne i pospolite.. Niniejsza część kursu poświęcona jest wszelkim zagadnieniom związanym z niemieckim Rzeczownikiem - das Substantiv.Warto pamiętać, że rzeczownik oraz wyrazy występujące w zdaniu jako rzeczownik zawsze piszemy z wielkiej litery.Ile różnych rzeczowników znajduje się w tych zdaniach?. - głos Kaśki zabrzmiał tuż przy uchu Kamili i szybko się oddalił.Przykład bestii, komedii, awarii, folii, zoologii, monarchii 1.. Kolor igieł ze środka ma barwę ciemnozieloną, natomiast od zewnątrzRzeczownik - rodzajniki, przypadki, deklinacja w Języku Niemieckim .. "Angielskie rzeczowniki dzielą się na policzalne (countable) i niepoliczalne (uncountable).. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa: 1 rozwiązanie: autor: marta22143 19.4.2010 (14:51) rzeczowniki Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa: 5 rozwiązań: autor: adi1729 20.4.2010 (20:21)Przeczytaj tekst.Zaznacz w nim zdania pojedyńcze i wykonaj odnoszące się do nich polecenia.Srona 95 ćwiczenie12 Słowa na czasie 2011-03-27 12:55:05; Przeczytaj tekst..

- trzy różne rzeczowniki - pięć różnych rzeczowników - sześć różnych rzeczowników 2.

pomocy !. Przymiotniki podlegają również stopniowaniu.. Zaznacz w nim zdania pojedyńcze i wykonaj odnoszące się do nich polecenia 2011-02-21 16:28:19; podkreśl z podanych zdań orzecz.. przymiotnikowe - pochodzą od czasowników, jak przymiotniki określają rzeczowniki i odmieniają się przez przypadki, liczby, rodzaje.2.. Podkreśl w tekście nazwy własne.. Uczeń: rozróżnia części mowy i części zdania, rozumie, dlaczego ważna jest umiejętność budowania zdań bogatych w informacje, rozpoznaje w zdaniu przydawki wyrażone różnymi częściami mowy, określa rolę i cechy przydawki jako określenia rzeczownika, buduje zdania bogate w informacje.Przypadki gramatyczne są zmorą każdego czwartoklasisty i cudzoziemca uczącego się języka polskiego.. Wypisz przymiotniki z podanych zdań.Rzeczownik łączy się z innym rzeczownikiem bezpośrednio, tak jak w powyższym przykładzie lub poprzez spójki -s, -es, -n, -en, -r, -er.Najczęściej występującą spójką jest -s.Występuje ona zawsze wtedy gdy pierwszy rzeczownik składa się z dwóch lub więcej sylab lub gdy pierwszy rzeczownik zakończony jest na: -keit,-heit, -ion, -schaft, -ung, -tät.Wypisz przymiotniki, a następnie wpisz je do odpowiedniej rubryki tabeli !. Wypisz te tytuły.. Niektóre rzeczowniki nazywają cechy.. Rzeczowniki niemieckie odmieniają się przez liczby i przypadki.. Rzeczowniki w procesie deklinacji przyjmują końcówki w niektórych przypadkach; może też następować przegłos.. W podanym tekście podkreśl .Przeczytaj uważnie tekst i wypisz z niego po dwa przykłady rzeczowników do każdej kategorii.. Podobnie jak rzeczowniki odmieniają się przez przypadki, liczby, posiadają określony rodzaj gramatyczny.. Pewien redaktor, miły i wesół, taką notatkę dał do „Expresu" „W tym roku Dzień Matki witamy pod hasłem: Brawo dla Mamy!. Imiesłowy dzielimy na: a).. Niedźwiedzie i borsuki zapadły w sen zimowy.Cele zajęć dla nauczyciela.. Odmiana jest jednak uboga i do oznaczenia przypadku używa się raczej rodzajnika.. Pluszowy miś szybko wszedł na wysoką półkę, skąd rozciągał się widok na pokój małej Justynki.. Czasownik może przybierać nieosobową formę czasownika: - bezokoliczniki np. jeść, iść - formy zakończone na: -na, -to, np. umyto - niektóre konstrukcje z "się", np. mówi się o wojnie - imiesłowy 2..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt