Gospodarka średniowiecznej europy prezentacja




Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony .. Edytuj pliki PowerPointa za pomocą Prezentacji.prezentacji kursywą.. Wielkie znaczenie miało wprowadzenie zaprzęgu konnego do orki, nowych upraw rolnych i ich zróżnicowanie, ustalenie się równowagi między hodowlą a uprawą zbóż.. Rozwój rolnictwa od X w. a. ocieplenie klimatu.. Podstawą polskiej gospodarki było bowiem rolnictwo i produkcja zboża.. Powolny, długi wzrost produkcji rolniczej rozpoczął się w VIII wieku.. Zinterpretuj źródła ikonograficzne:-Slajd tytułowy: z jakimi wydarzeniami historycznymi związana jest Tkanina z Bayeux -Na podstawie wiedzy pozaźródłowej i zdjęcia miasta Carcassonne napisz, czemu miała służyć zabudowa średniowiecznego miasta.. Temat 7.. Teocentryzm - postawa będąca wyrazem przekonania, że Bóg jest przyczyną, ośrodkiem i ostatecznym celem wszystkiego, co istnieje.. W Europie istniały .Gospodarka Unii Europejskiej: dane, tabele i wykresy dotyczące produktu krajowego brutto UE, handlu, zatrudnienia, zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć, odnawialnych źródeł energii oraz zakupów internetowych i korzystania z transportu.W Europie Zachodniej w XV i XVI wieku szybko rozwijały się duże miasta.. Kościół w średniowieczu : Temat 6.. Życie codzienne na średniowiecznej wsi: zajęcia mieszkańców, sposoby uprawy ziemi, powinności chłopów, warunki życia, odpoczynek..

Gospodarka średniowiecznej Europy.

Zawsze pośrodku nowo zaplanowanego miasta znajdował się rynek.Tam powstawały najważniejsze budowle: ratusz - siedziba władz miejskich - i kościół, w którym koncentrowało się życie duchowe mieszkańców miasta.Obok ratusza znajdował się dom wagi miejskiej, w którym kupcy mogli sprawdzić ciężar sprzedawanych towarów, a kupujący .Feudalizm (z łac. feodum lub feudum - lenno) - nazwa określająca ustrój społeczno-gospodarczo-polityczny rozpowszechniony w średniowiecznej Europie, trwający do rewolucji francuskiej, uznany za metodę rządzenia opierającą się na systemie hierarchicznej zależności jednostek, z podziałem społeczeństwa na trzy stany: duchowieństwo, rycerstwo i chłopstwo.I w tym punkcie byliby zgodni z mieszkańcami średniowiecznej Europy, którzy - gdyby ich o to zapytano - uznaliby siebie za chrześcijan żyjących w epoce chrześcijańskiej i w chrześcijańskiej części świata" (Davies N. 1998, str. 326).. Indeks nazw .. Pomimo, że średniowiecze przez setki lat uznawane było za ponure i ciemne, procesy te ukształtowały późniejszą gospodarkę europejską.KULTURA ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY Filozofia Piotr Abelard- nauczyciel intelektualista, oskarżony o herezję scholastyka- dociekanie prawdy poprzez prowadzenie swobodnej dyskusji Piotr Abelard św. Tomasz z Akwinu- tomizm Wilhelm Ockham- nominalizm Tomasz z Awinu połączył teologiczneSystem feudalny w Polsce objawił się natomiast w całej pełni w układach społecznych i gospodarczych, choć z pewnym opóźnieniem w stosunku do krajów zachodniej Europy..

Title: Gospodarka średniowiecznej EuropyGospodarka Polski średniowiecznej.

Jego wyrazem stało się zróżnicowanie ludności wieśniaczej na zależnych od feudała ratajów, przypisańców i czeladź oraz wolnych kmieci.Rynek - centrum średniowiecznego miasta .. Europa i świat w epoce odrodzenia.. Słowniczek pojęć .. Renta feudalna przyjęła postać czynszu płaconego w pieniądzu.Temat 3.. GOSPODARKA ŚREDNIOWIEZNEJ EUROPY - NOTATKA _____ 1.. 1.Nazwa epoki.. dział: Życie gospodarcze.. Wielkie ośrodki miejskie popadły w ruinę wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, wskutek czego życie przeniosło się na wieś.. Rozwój demokracji szlacheckiej w Polsce .. epoka: Średniowiecze.. Europa i świat w epoce odrodzenia.. Z Europy Środkowej i Wschodniej eksportowano przede wszystkim artykuły rolnicze i produkty leśnictwa.. Termin "wieki średnie" (łac. media aeva) został wprowadzony przez renesansowych humanistów.. Chronologia wydarzeń .. Europa i świat w epoce odrodzenia.. b. rozwojowi gospodarczemu sprzyjała poprawa bezpieczeństwa.. Rolnictwo - było najważniejszą formą działalności gospodarczej a) czynniki sprzyjające rozwojowi rolnictwa: stopniowo ustały wszelkiego rodzaju najazdy, ustabilizowanie paostw dzięki stabilności monarchii, ..

3.test > Gospodarka i społeczeństwo w średniowiecznej Europie.

Poza tym odzyskanie Pomorza Gdańskiego dawało .Średniowiecze.. Gospodarka wiejska w średniowieczu.. Wyludnione miasta pełniły funkcję siedzib monarszych .Na początku - gospodarka naturalna [towar za towar], później - towarowo pieniężna W rolnictwie początkowo DWUPOLÓWKA [część uprawiana, reszta ugorem].. Nazwa miała na początku charakter neutralny dopiero później zyskała negatywne znaczenie jako synonim zacofania i ciemnoty.Utwórz nową prezentację i edytuj ją razem z innymi osobami w tym samym czasie.. 13.Średniowieczna gospodarka rozwijała się w swoim tempie, dopasowanym do potrzeb i życia ludzi żyjących głównie w folwarkach, później budujących miasta.. Gospodarka średniowiecznej Europy : Gospodarka średniowiecznej Europy - notatka ; Temat 4.. Według nauk św. Augustyna jedynym celem życia człowieka jest dojście do Boga, byt doczesny ma wyłącznie przygotowywać do przyszłego życia.10.. Teocentryzm- hierarchia wartości epoki: Bóg w centrum - jako najwyższa władza, najwyższa wartość, ośrodek wszelkich działań.. Gospodarka średniowiecznej Europy.. Obfite lasy w Polsce (także na Białorusi i Litwie) zaopatrywały resztę Europy w .Cechy gospodarki feudalnej • Rolniczy charakter gospodarki (80-90% ludności do końca XVIIIw.). Pracuj niezależnie od tego, czy masz połączenie z internetem..

Społeczeństwo i gospodarka Rzeczypospolitej w XVI wieku .

W gospodarce wczesnego średniowiecza zaznacza się, w porównaniu do sytuacji z czasów antycznych, ogromny regres.. Europa i świat w epoce odrodzenia.. TEOCENTRYZM Nazwa tego nurtu w filozofii pochodzi od greckiego Theos -Bóg i od łacińskiego centrum - środek.. Często taka leżąca ziemia jałowiała no i musieli się osadnicy przenosić.Poprzez handel nadwyżkami plonów średniowieczna wieś bogaciła się, a to wpłynęło na rozwój gospodarki towarowo-pieniężnej, która zaczęła zastępować w coraz większym stopniu gospodarkę naturalną (proces ten zapoczątkowany został w Europie Zachodniej).. Życie codzienne w średniowiecznym mieście: zajęcia mieszkańców, warunki życia, odpoczynek.świecka tworzą uniwersalizm Europy średniowiecznej.. Ich mieszkańcy potrzebowali coraz więcej żywności, której ceny w XVI wieku poszły w górę.. Korzystali z tego właściciele ziemscy w Polsce.. Integracja kulturowa Europy dokonała się dwuetapowo.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Wymień 4 stany społeczne w średniowiecznym społeczeństwie.materiały dla studentów: Gospodarka średniowiecza: GOSPODARKA ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY Rolnictwo - niska efektywność, najważniejsza gałąź produkcji; (80 - 90% ludzi); wynikało to z prymitywnej technologii;trójpolówka - dzielenie ziemi na trzy pola (niwy): a) zboż * Ekonomia wkuwanko.plDokumenty • pliki użytkownika sarmaticus przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Gospodarka średniowiecznej Europy.ppt, Wyprawy krzyżowe.pptSerwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.. - gospodarka ograniczała się wyłącznie do rolnictwa, - prawie całkowicie ustał handel, .. - w 1348 r. w Europie wybuchła epidemia dżumy (zwanej czarną śmiercią), która trwała kilka lat i spowodowała drastyczny spadek liczby ludności - zmarło około 1/3 .Średniowiecze - epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych.Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność.Dzieli się na wczesne, pełne (dojrzałe) i późne średniowiecze.UNIWERSALIZM Jednolitość językowa, religijna i kulturowa w całej średniowiecznej Europie..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt